Doména roznava.sk

Toto je oficiálna webová stránka mesta Rožňava.
Oficiálne stránky využívajú doménu roznava.sk.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Hotel Čierny orol – obľúbený hotel s výhľadom na námestie

 06.02.2023
Hotel Čierny orol – obľúbený hotel s výhľadom na námestie
Zvláštnu skupinu pohľadníc tvoria reklamné pohľadnice s turistickým obsahom so zámerom rozvíjať cestovný ruch. Aj keď rožňavské reklamné pohľadnice pochádzajú predovšetkým zo železitých kúpeľov, stretávame sa aj s vyobrazením hotela Čierny orol vrátane jeho reštauračnej časti.

Hotel Čierny orol (Fekete sas)  sa nachádzal v radovej zástavbe západnej strany historického námestia a poskytoval pôsobivý výhľad na samotné námestie.  Okrem turistov hotel s obľubou navštevovali kúpeľní hostia. Do blízkych železitých kúpeľov ich odvážal koč. Počas svojho pobytu v Rožňave v roku 1845 tu bol  ubytovaný aj významný maďarský básnik Sándor Petőfi.
 
Vo výklenku medzi hornými oknami bola pôvodne umiestnená pravdepodobne liatinová socha kráľa piva Gambrinusa. Keďže objekt bol niekoľkokrát  prestavaný  a účelovo prispôsobovaný, nezachovali sa jeho významnejšie  stavebné ani remeselnícke pamiatky.
 
Na budove so súpisným číslom 28, v ktorej v minulosti sídlil hotel Čierny orol, je umiestnená pamätná tabuľa venovaná Sándorovi Petőfimu. Jej autorom je akademický sochár Árpád Mézes.
 
Súčasný hotel Čierny orol je situovaný na opačnej, východnej strane štvorcového námestia Rožňavy.
 
Sylvia Holečková, Banícke múzeum v Rožňave
 
Zdroj:
Banícke múzeum v Rožňave, zbierkový fond História I
Súkromná zbierka Štefana Kesiho
1. Pohľadnica: Rožňava. Hotel Čierny orol. 1917. Banícke múzeum v Rožňave, zbierkový fond História I
2. Pohľadnica: Rožňava. Hotel Čierny orol. 1918 – 1938. Súkromná zbierka Štefana Kesiho
3. Pohľadnica: Rožňava. Hotel Čierny orol – reštauračná časť. 1918 – 1938. Súkromná zbierka Štefana Kesiho