Deň vojnových veteránov
Deň červených makov
Pred viac ako storočím sa na bojiskách Európy odohrali udalosti, ktoré zmenili svet. Prvá svetová vojna zasiahla nespočetné množstvo rodín, priniesla smútok a utrpenie. Básnik a vojnový chirurg John McCrae, ktorí stratil priateľov a spolubojovníkov, našiel útechu v písaní. Jeho báseň „Na poliach Flámska“ sa stala symbolom pamiatky – symbolom, ktorý hovorí, že na tých, ktorí padli nesmieme nikdy zabudnúť.
Mesto Rožňava, vojenské útvary v Rožňave, organizácie ako i študenti si tento pamätný deň pripomenuli na mestskom cintoríne v Rožňave 11. 11. 2024 pri pamätníku obetí 1. a 2. svetovej vojny. V príhovore zástupca primátora Mgr. Michal Drengubiak, ako aj plukovník gšt. Ing. Ján Hric, M.A. 5. Delostreleckého pluku v Rožňave a predseda ZO SZPB Ing. Milan Malček pripomenuli, že mier a sloboda nie sú samozrejmosťou, ale dedičstvom, ktoré nám zanechali tí, čo obetovali svoj život. Každý z nás má povinnosť pamätať si ich odvahu a obetavosť, aby sme si ich zásluhy uchovali vo svojich srdciach a každý život, ktorý padol, znamenal stratu ale aj odkaz pre ďalšie generácie. Následne si spoločne s prítomnými uctili pamiatku padlých vojakov položením vencov, kytíc a zapálením sviečok.
Česť ich pamiatke !
1. Svetová vojna 1914 - 1918
Dovtedy najkrvavejší, štyri roky trvajúci konflikt v dejinách ľudstva ukončilo prímerie, ktoré bolo podpísané 11. novembra 1918 v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku neďaleko severofrancúzskeho mesta Compiégne
.
V tento deň, presne o 11. hodine 11. minúte zaznela posledná salva a umĺkli zbrane na bojiskách prvej svetovej vojny.
Rokovania o mieri sa vo vagóne pri Compiégne začali už 8. novembra. Nakoniec bolo prímerie medzi Nemeckom a dohodovými štátmi (Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo, neskôr sa pripojilo Taliansko a Spojené štáty) podpísané nasledujúci deň.
Tradícia osláv konca prvej svetovej vojny sa začala rodiť už pri prvom výročí podpísania prímeria, 11. novembra 1919, kedy si tento deň pripomínali vo Washingtone, v Londýne, v Paríži i v ďalších mestách.
Americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil v tomto roku 11. november za Deň prímeria. Oficiálnym sviatkom sa stal v roku 1926 a v roku 1954 premenoval Kongres Deň prímeria na Deň veteránov.
Symbolom veteránov sa stal kvet červeného maku
Tieto kvety totiž pokrývali hroby padlých vojakov na západnom fronte. Symbol má pôvod v básni In Flanders Fields (Na poliach Flámska), ktorú v máji roku 1915 napísal kanadský lekár John McCrae slúžiaci neďaleko belgického mesta Ypres.
zdroj: Ministerstvo obrany SR - foto vojaka
© Mesto Rožňava, 11. 11. 2024, Erika Švedová, Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu , Mestský úrad Rožňava