Oficiálna stránka mesta Rožňava

Týždeň boja proti drogám

 18.11.2016
Už tradične sú novembrové dni spájané s prevenciou závislosti. Podľa Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD) v SR za rok 2015 došlo k poklesu užívania tabaku, alkoholu a nelegálnych drog a môžeme konštatovať, že sa situácia zlepšila. Predpokladáme, že to súvisí aj s realizáciou efektívnej prevencie ...
Týždeň boja proti drogám

Kampaň Týždeň boja proti drogám

Už tradične sú novembrové dni spájané s prevenciou závislosti. Podľa Európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD) v SR za rok 2015 došlo k poklesu užívania tabaku, alkoholu a nelegálnych drog a môžeme konštatovať, že sa situácia zlepšila. Predpokladáme, že to súvisí aj s realizáciou efektívnej prevencie.

V novembri budú prebiehať preventívne aktivity v 20 základných a stredných školách v okrese Rožňava. Odborné aktivity realizuje Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Rožňave v spolupráci s preventistom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave.

Viac o prieskume: Nociar, A.: Európsky školský prieskum o alkohole a iných drogách (ESPAD) v SR za rok 2015

http://www.infodrogy.sk/indexAction.cfm?module=Library&action=GetFile&DocumentID=1231

Aplikácia preventívnych programov v primárnej/sekundárnej prevencie v praxi Centra pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie v Rožňave

V školskom prostredí sa stretávame so štyrmi skupinami problémov v sociálnych zručnostiach a klasifikujeme ich ako nedostatky v osvojení si sociálnych zručností, nedostatky v používaní sociálnych zručností, nedostatky v sebakontrole sociálnych zručností, nedostatky v sebakontrole používania sociálnych zručností.

Nedostatky v používaní sociálnych zručností môžeme sledovať pri mnohých žiakoch, ktorí síce majú osvojené sociálne zručnosti no nevedia ich vhodným spôsobom použiť, zvoliť tón hlasu, či použiť adekvátne neverbálne prejavy na požadovanej úrovni. Nedostatky v sebakontrole sociálnych zručností môžu byť príčinou prežívania negatívnych emócií, ako sú strach, úzkosť či fóbie. Z toho dôvodu si neosvoja základné sociálne zručnosti a nenaučia sa komunikovať s rovesníkmi.

Jednou z alternatív riešenia problémov v sociálnych zručnostiach je realizácia preventívnych programov v primárnej/sekundárnej prevencie.

HLAVNÝ CIEĽ projektu: Realizácia preventívnych programov v MŠ , ZŠ a SŠ v okrese Rožňava 1. Program posilňovania zdravého psychického vývinu so zameraním na usmerňovanie agresivity a emocionálny rozvoj. Cieľovou skupinou preventívneho programu sú 5 -6 ročné deti v MŠ v spolupráci s pedagógmi MŠ. 2. Program podpory osobnostnej zrelosti jednotlivcov ako prevencia rizikového správania žiakov. Cieľovou skupinou preventívneho programu sú žiaci ZŠ v spolupráci s triednym učiteľom, výchovným poradcom a vedením príslušnej ZŠ 3. Program primárnej/sekundárnej prevencie - Optimalizácia vzťahov v školskom kolektíve. Cieľovou skupinou preventívneho programu sú žiaci ŠŠ v spolupráci s triednym učiteľom, výchovným poradcom, vedením príslušnej SŠ

Realizácia: September – 15.december 2016

Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky z kapitoly rozvojového projektu „Protidrogová prevencia 2016“ .

© Mesto Rožňava, 18. 11. 2016 Ing. Ivan Nemčok, Odbor školstva, kultúry, mládeže a športu , Mestský úrad Rožňava