Oficiálna stránka mesta Rožňava

Svetový týždeň dojčenia 2019

 07.08.2019
Svetový týždeň dojčenia si každoročne pripomíname od 1. do 7. augusta. Zámerom tohto týždňa je podpora dojčenia a zlepšovanie zdravia dojčiat po celom svete. Vychádza z Deklarácie Innocenti podpísanej v auguste 1990 tvorcami vlád, WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), UNICEF a ďalšími organizáciami na ochranu a podporu dojčenia ...
Svetový týždeň dojčenia 2019

Svetový týždeň dojčenia si každoročne pripomíname od 1. do 7. augusta.  Zámerom tohto týždňa je  podpora dojčenia a zlepšovanie  zdravia dojčiat po celom svete. Vychádza z Deklarácie Innocenti podpísanej v auguste 1990 tvorcami vlád, WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), UNICEF a ďalšími organizáciami na ochranu a podporu dojčenia.

Témou tohtoročného Svetového týždňa dojčenia je „Posilniť rodičov, umožniť dojčenie“. Kľúčovou oblasťou je tvorba politík zameraných na rodiny tak, aby  umožnila dojčenie, pomoc rodičom vychovávať a vytvoriť vzájomnú väzbu so svojimi deťmi v ranom veku, keď je to najdôležitejšie. Je dokázané, že optimálna výživa, ktorú dojčenie poskytuje spolu so starostlivosťou o deti a stimuláciou, môžu v ranom detstve posilniť vývoj mozgu detí a mať pozitívny  vplyv na zdravie detí, ktorý vydrží po celý život.

Dojčenie podporuje  zdravie detí a aj matiek. Dojčenie znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, rakoviny vaječníkov, cukrovky 2. typu a srdcových chorôb. Podľa WHO sa odhaduje, že dojčenie môže každý rok zabrániť 20 000 prípadov smrti žien na rakovinu prsníka.

Vo Vyhlásení generálneho riaditeľa WHO Dr Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa a výkonnej riaditeľky UNICEF Henrietty Fore sa uvádza: „Príliš skorý návrat matiek do práce je prekážkou včasného začatia dojčenia, výhradného (exkluzívneho) dojčenia v prvých šiestich mesiacoch a pokračujúceho dojčenia až do veku 2 rokov alebo viac - praktík, ktoré môžu posilniť imunitný systém detí, chrániť ich pred chorobami a poskytnúť ochranu pred neprenosnými chorobami v ďalšom živote. “

Zo Štatistických prehľadov NCZI za rok 2017 v časti Činnosť všeobecných ambulancií pre deti a dorast v SR je zrejmé, že v roku 2017 bolo na konci 6. mesiaca života plne dojčených 52,4% detí, z toho najväčší podiel v Bratislavskom kraji 59,7% a najnižší podiel v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji, zhodne po 44,3%. O roku 2013 pozorujeme len  mierne klesajúci trend (v roku 2013 to bolo 53,6%). 

Je dôležité podotknúť, že dojčenie máme podporovať a nie odsudzovať matky, ktoré z nejakého dôvodu nedojčia. Nie sú horšími matkami.       

V Rožňave, 02.08.2019

Literatúra:
Činnosť všeobecných ambulancií pre deti a dorast v SR 2017. Štatistické prehľady 7/2018. Národné centrum zdravotníckych informácií, Bratislava 2019. s. 6.
WHO: World Breastfeeding Week 2019. Dostupné na internete: [https://www.who.int/news-room/events/detail/2019/08/01/default-calendar/world-breastfeeding-week-2019]
UNICEF: INNOCENTI DECLARATION 2005. Dostupné na internete: [https://www.unicef.org/nutrition/files/innocenti2005m_FINAL_ARTWORK_3_MAR.pdf]
Mgr. Silvia Lengová, MPH
oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
RÚVZ so sídlom v Rožňave
 

© Mesto Rožňava, 7. 8.  2019 Ing. Marek Krišťák, administrátor internetového portálu mesta